Válečné zločiny a další zločiny podle mezinárodního práva

Zločiny podle mezinárodního práva jsou závažná protiprávní jednání států, případně nestátních aktérů či jednotlivců. Lze je spáchat během ozbrojeného konfliktu nebo mimo něj. K stíhání většiny z nich jsou státy zavázány zásadou univerzality, to znamená, že jsou povinny je stíhat bez ohledu na to, zda byly spáchány na jejich území či nikoli. Řada zločinů podle mezinárodního práva je nepromlčitelná, znamená to, že mohou být stíhány kdykoli.

Zločiny podle mezinárodního práva

Okruhy zločinů podle mezinárodního práva
  • válečné zločiny
  • zločiny proti lidskosti
  • zločin genocida
  • zločin agrese
Trestní zákoník

Na národní české úrovni jsou zločiny podle mezinárodního práva stíhány podle trestního zákoníku jako trestné činy proti lidskosti, proti míru a válečné trestné činy.

Služby obětem a svědkům válečných zločinů a zločinů dle mezinárodního práva

Lidem, kteří se setkali s válečnými zločiny nebo jinými zločiny dle mezinárodního práva nabízí InIUSTITIA sociální, právní a terapeutické služby. Všechny služby jsou dostupné na jednom místě. Služby jsou zdarma, mohou být poskytovány anonymně, a jsou poskytovány na celém území ČR. Služby jsou do ukrajinského nebo ruského jazyka tlumočeny zdarma. Pokud jste obětí válečného zločinů nebo zločinu dle mezinárodního práva, tj. zažili jste fyzické, psychické nebo sexuální násilí nebo jste přišli o majetek, máte dle českého práva postavení zvlášť zranitelné oběti se specifickými právy.

Právní služby

Poskytneme Vám informace o průběhu trestního řízení na území ČR a základních rámcích vyšetřování válečných zločinů a zločinů dle mezinárodního práva. Pokud se pro trestní oznámení rozhodnete, pomůžeme Vám je sestavit a doprovodíme Vás na policii. Budeme u výslechu s Vámi. Pomůžeme Vám uplatnit Vaše procesní práva. Služby poskytujeme ve spolupráci s advokátní kanceláří.

Sociální služby

Naši sociální pracovníci a pracovnice Vám mohou v souvislosti se zkušeností s válečnými zločiny nebo zločiny dle mezinárodního práva poskytnout bezpečné místo ke sdílení Vašeho příběhu, krizovou intervenci či emoční podporu. Pomohou Vám zorientovat se při hledání lékařské či terapeutické pomoci. Zodpoví další otázky týkající se života v ČR a případně zprostředkují kontakty na další
pomáhající služby.

Terapeutické služby

Lidem se zkušeností s válečnými zločiny nabízíme zdarma krátkodobé poradenství nebo dlouhodobou psychoterapii. Terapie může být poskytována v ukrajinském jazyce.

Časté dotazy

Co je válečný zločin a kdo jej může spáchat?

Válečný zločin je zločin, ke kterému dochází během ozbrojeného konfliktu (na rozdíl od ostatní zločinů podle mezinárodního práva, které lze páchat i mimo ozbrojený konflikt). Mohou být spáchány jediným izolovaným činem, například i jednáním jednoho vojáka. Za válečné zločiny jsou kromě čelných představitelů státu odpovědní také ti, kteří je přímo spáchali, nařídili je, nezabránili jim nebo z nich nevyvodili odpovědnost (např. potrestáním pachatele).

Jak jsou válečné zločiny stíhány na mezinárodní úrovni?

Válečné zločiny primárně stíhá národní stát, v případě konfliktu na Ukrajině tedy ukrajinská policie, státní zastupitelství a soudy. Válečné zločiny mohou vyšetřovat i ostatní státy, a to zejména v situaci, kdy národní stát nekoná. Mezinárodní trestní soud zahájil vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině v březnu 2022.

Kdo je obětí válečného zločinu nebo zločinu podle mezinárodního práva?

Obětí válečného zločinu nebo zločinu podle mezinárodního práva je podle českého trestního řádu každý, kterému v důsledku protiprávního jednání vznikla škoda na zdraví, škoda na majetku nebo nemajetková újma v podobě duševních útrap, újmy na důstojnosti, osobnostních právech. Pokud jste válečný zločin viděli, slyšeli o něm nebo máte jiné poznatky, můžete se nacházet v postavení svědka takového činu.

Ochrání policie moje osobní údaje?

Jako oběť trestného činu máte vždy právo na částečnou ochranu osobních údajů za všech okolností. Policie skryje Vaši adresu, místo zaměstnání a telefonní číslo. K těmto informacím budou mít přístup pouze policisté, státní zástupce a soud. V případě jejich předání do dalšího státu (např. na Ukrajinu) budou data chráněna podle ukrajinského trestního práva. V případě, že Vám v souvislosti s Vaším oznámením někdo vyhrožuje či Vás zastrašuje, může policie utajit Vaši totožnost. Vždy však záleží na konkrétních okolnostech a rozhodnutí policie.

Jaká jednání jsou trestná podle mezinárodního práva?

Základním dokumentem, který určuje, co je trestné podle mezinárodního práva, je Římský statut Mezinárodního trestního soudu. Jedná se zejména o zabití (vraždu), fyzické násilí, sexuální násilí, sterilizace, nucené těhotenství, lékařské pokusy, mučení a další působení velkého utrpení, vyhrožování, ničení a přivlastňování majetku, vedení útoků proti civilním osobám nebo objektům, vesnicím či městům. Dále použití nedovolených bojových prostředků (plyn, biologické a chemické zbraně, tříštivé střely). Před násilím jsou chráněni také váleční zajatci a za určitých podmínek členové ozbrojených sil.

Jak jsou válečné zločiny stíhány v ČR?

Česká republika zahájila sběr dokumentace vážící se k válečným zločinům a dalším zločinům podle mezinárodního práva bezprostředně po invazi Ruska na Ukrajinu. Významné získané informace v anonymní podobě v současné době poskytuje partnerům z Ukrajiny. Na území ČR není v současné době nikdo stíhán pro válečný zločin nebo další zločiny podle mezinárodního práva. Česká policie dokumentuje významné incidenty, které mohou znamenat válečných zločin nebo zločin proti lidskosti za období od roku 2014 do současnosti.

Chci oznámit válečný zločin nebo zločin podle mezinárodního práva 
za období od roku 2014. Co mám dělat?

V prvé řadě je důležité zjistit si dostatek informací a podpory k podání svědectví. Nechoďte na policii sami. Každý má právo na podporu advokáta v trestním řízení. Oběti mají právo na podporu zmocněnce a důvěrníka, kteří Vás mohou na policii doprovodit. Neváhejte nás kontaktovat, služby advokáta, zmocněnce nebo důvěrníka Vám můžeme zprostředkovat. Poradenství Vám poskytneme i anonymně, zdarma, v českém nebo anglickém jazyce nebo s podporou tlumočníka do ukrajinského nebo ruského jazyka. Veškeré informace jsou chráněny naší povinností mlčenlivosti.

Po získání informací o tom, jak řízení na policii probíhá, jak budou chráněny Vaše údaje, jaké jsou vaše nároky vůči pachateli, se můžete svobodně rozhodnout, zda policii své poznatky předáte. Oznámit válečný zločin nebo jiný zločin podle mezinárodního práva můžete i prostřednictvím policejního formuláře.

Mohu vypovídat anonymně?

Ano. Informace můžete policii předat i anonymně, nikoli však s využitím online formuláře. V případě anonymního podání informací nedostanete od policie zpětnou vazbu, jak bylo Vaše oznámení prověřeno.

Další informace

Válečné zločiny

Letáky ke stažení ve formátu PDF.

UA
CZ

Kontakt

Nezůstávejte prosím se svými zkušenostmi s válečnými zločiny a dalšími zločiny dle mezinárodního práva sami. Potřebujete pomoci? Kontaktujte nás!

Poradna Praha
Poradna Brno
Kontakt pro média