Stali jste se obětí násilí v ČR?

 

Pokud jste se stali obětí nebo svědkem násilí, ať už na Ukrajině nebo v České republice, mohli byste potřebovat informace, které vám pomohou porozumět procesu právního řešení útoku a vaše práva v něm, a také právní, sociální a psychologické služby, které vám pomohou vypořádat se s dopady útoku.

 

Napadení z důvodu Vaší národnosti:

Útoky na majetek, sousedské spory, fyzické násilí, sexuální násilí, násilí na dětech aj.:

Předsudečné násilí

Předsudečné násilí je násilí motivované předsudky pachatele vůči oběti.
Pachatel si vybírá oběť kvůli její jinakosti.

Jak může předsudečné násilí vypadat?
  • zesměšňování a nadávky
  • hanobení a podněcování k nenávisti
  • vyhrožování a zastrašování
  • šikana a psychické násilí
  • poškozování majetku
  • žhářský útok
  • fyzické napadení
  • sexuální napadení, znásilnění
  • zabití, vražda
Předsudečným násilím jsou častěji ohroženi
  • cizinci, příslušníci etnických a národnostních menšin
  • LGBT+ lidé
  • osoby bez přístřeší
  • osoby se zdravotním postižením
  • staří lidé
  • příslušníci subkultur
  • členové či sympatizanti různých náboženských skupin a další osoby se specifickým sociálním statusem – například váleční uprchlíci nebo migranti

Služby pro oběti násilí

In IUSTITIA dlouhodobě pomáhá obětem předsudečného násilí uplatňovat jejich práva a vypořádat se s následky napadení. Nabízí právní, sociální a psychologické služby. Veškeré služby jsou pro klienty zdarma a poskytují je profesionálové z řad právníků/advokátů, sociálních pracovníků a psychologů/terapeutů.
Právní služby
  • právní informace (informace o Vašich právech
    v trestním/přestupkovém řízení i o průběhu těchto řízení)
  • uplatnění nároku na náhradu škody a nemajetkové újmy pachatelem
  • získání peněžité pomoci obětem trestných činů od státu
  • sepsání právních podání v řízení před soudy a orgány státní správy
  • zajištění znaleckých posudků
  • právní zastoupení obětí zmocněncem (uplatňování všech Vašich práv
    v přípravném řízení i v řízení před soudem)
  • pomoc s vymáháním náhrady škody a nemajetkové újmy
Sociální služby
  • poskytnutí krizové intervence
  • bezpečnostní plánování
  • mediální plánování
  • zprostředkování dostupných sociálních dávek
  • pomoc s hledáním ubytování, zaměstnání
  • podpora při komunikaci s úřady
  • doprovod na policii a k soudu v pozici důvěrníka
  • doprovázení celým procesem trestního řízení a vypořádání se
    s následky napadení
Psychologické služby
  • jednorázové psychologické poradenství
  • dlouhodobá terapie zaměřená na vyrovnání se s dopady napadení

Kontakty na poradnu

Poradna Praha
Poradna Brno
Kontakt pro média
Stali jste se obětí násilí?

Principy poskytování našich služeb

Diskrétnost
Nepodáváme o Vás žádné informace nikomu, krom osob nebo orgánů, kde nás k tomu výslovně pověříte.
Bezplatnost
Veškeré služby jsou poskytovány klientům bezplatně, nezávisle na komplikovanosti nebo délce poskytování služeb.
Profesionalita
Všechny naše služby jsou poskytovány experty v oblasti práce s oběťmi a v oblasti trestního práva. Pokud některé služby nejsme schopni profesionálně poskytnout sami, zprostředkujeme služby dalších expertů.
Anonymita
Nesbíráme o Vás žádné údaje krom těch, které potřebujeme k poskytnutí služeb. Většinu služeb (krom právního zastoupení) můžete využívat i zcela anonymně.
Komplexnost a dlouhodobost
Zaměřujeme se na všechno, co ve Vašem životě bylo způsobeno napadením a co chcete změnit zpátky. Služby poskytujeme tak dlouho, jak je to potřeba k naplnění cílů, které si společně s námi vytyčíte.
Participativnost a respektování přání klienta
Kdykoliv máte právo ukončit spolupráci nebo naopak požádat o další služby. Neděláme nic bez Vašeho vědomí a Vašeho informovaného souhlasu. Jakékoliv naše služby jsou vázány na Vaši aktivní poptávku.
Dostupnost
Služby poskytujeme v poradnách v Praze a v Brně i v místě Vašeho bydliště po celé ČR. Služby poskytujeme v českém nebo anglickém jazyce, máme tlumočníky do ukrajinského a ruského jazyka, v případě potřeby zajišťujeme tlumočníky do jiných jazyků, aby konzultace vždy probíhaly v jazyce, kterému klient rozumí.

Vybraná práva obětí předsudečného násilí

O těchto a dalších právech Vás má informovat policie. Jejich uplatňování však může být složité a pro právního laika nesrozumitelné. I proto je důležité se v situaci, kdy na Vás byl spáchán trestný čin, obrátit na některou z poraden pro oběti.
Právo na zastoupení zmocněncem
Zmocněnec je osoba, která Vás na základě plné moci zastupuje v trestním řízení a uplatňuje Vaše práva. Podle zákona to může být kdokoliv, ale silně doporučujeme, aby zmocněncem byl člověk s právním vzděláním a ideálně zkušenostmi s prací s oběťmi.
Právo na doprovod důvěrníkem

Důvěrník je osoba, která Vás může doprovázet na podání vysvětlení a výslech na policii i na výslech u soudu. Jde o emoční a psychickou podporu. Pokud je důvěrníkem sociální pracovník*ice z poraden pro oběti, přidanou hodnotou může být dlouhodobé doprovázení v průběhu celého trestního řízení.

Právo na skrytí údajů ve spise
V určité fázi řízení se pachatel může seznámit s obsahem spisu. Je zbytečné a někdy nebezpečné, aby tam našel Vaše osobní a kontaktní údaje. Jméno, příjmení a datum narození skrýt nelze, ale na skrytí všech ostatních údajů (adresa bydliště, adresa zaměstnavatele, telefon, rodinný stav a další) máte zákonné právo.
Právo na vyslýchání v jazyce, kterému rozumíte
Policie i soudy mají povinnost zajistit tlumočení do jazyka, o kterém prohlásíte, že mu rozumíte (ať už je to Váš mateřský jazyk nebo jiný jazyk, ve kterém chcete vést komunikaci). Za zajištění tlumočení nic neplatíte ani si je nemusíte zajišťovat sami. U výslechu může záležet na vyznění každého slova, proto je důležité, aby bylo zaznamenáno přesně to, co chcete sdělit.
Právo na informace
Policie má povinnost Vás hned na začátku řízení informovat o průběhu řízení, o všech Vašich právech, zrovna tak i o odborných
službách, které můžete využít (například poradny pro oběti).
Právo na právní pomoc a jinou odbornou pomoc
Jako oběť máte právo na poskytnutí právní, sociální, psychologické a jiné potřebné pomoci. Tuto pomoc zajišťují třeba poradny pro oběti. Jejich služby jsou zpravidla bezplatné.
Právo aktivně se účastnit trestního řízení
Zejména máte právo žádat po pachateli náhradu škody a nemajetkové újmy, kterou svým činem způsobil. Máte také právo předkládat a navrhovat důkazy nebo přednést u soudu tzv. prohlášení o dopadu (to znamená sdělit soudu, co všechno trestný čin ve Vašem životě napáchal).
Právo na peněžitou pomoc

Pokud Vám byla způsobena újma na zdraví, bylo na Vás pácháno sexuální násilí nebo jste pozůstalí po oběti, která v důsledku trestného činu zemřela, máte právo zažádat o peněžitou pomoc pro oběti trestných činů od státu.

Další informace

Předsudečné násilí

Informace ke stažení ve formátu PDF.

CZ
UA
RU
Průvodce pro cizince

Brožura ke stažení ve formátu PDF.

CZ
UA
RU
Info o trestním řízení

Informace ke stažení ve formátu PDF.

CZ
UA
RU

Základní informace o trestním řízení v ČR

Trestní řízení je postup, při kterém policie zjišťuje, zda byl spáchán trestný čin a kdo ho spáchal. Poté soud rozhoduje o tom, zda je pachatel vinen, a určuje druh trestu. V České republice tedy trestní řízení řeší Policie ČR, státní zastupitelství a soudy.
Kdo je oběť trestného činu a kdo je zvlášť zranitelná oběť?
Obětí trestného činu jsou lidé, kterým někdo ublíží na zdraví, způsobí jim škodu na majetku nebo nemajetkovou újmu. Zvlášť zranitelné oběti jsou oběti se specifickými potřebami. Jedná se o děti, seniory, lidi s postižením, oběti znásilnění, obchodu s lidmi, teroristického útoku, a za určitých podmínek také oběti předsudečného násilí, oběti násilí nebo vyhrožování. Zvlášť zranitelné oběti mají právo na bezplatnou právní a sociálně-terapeutickou pomoc.
Ochrání policie moje osobní údaje?
Policii je možné požádat, aby při sepisování trestního oznámení skryla vaše údaje (adresu, telefon, adresu zaměstnavatele) podle § 55 odst. 1 písm.c). Policie musí žádosti, až na výjimky, vyhovět.
Jaká jsou má práva v trestním řízení?
Policie a státní zástupce mají povinnost vás informovat o právech a povinnostech v trestním řízení. Informace vám musí poskytnout v jazyce, který ovládáte. Máte také právo navrhovat důkazy a nahlížet do spisu, který vede policie a později soud. Ve spisu jsou veškeré informace, související s trestným činem. Ze spisu je možné si na vlastní náklady pořídit kopie, ale pouze po předchozí dohodě s policií. Máte právo uplatnit nárok na náhradu škody či nemajetkové újmy.
Kdo mě doprovodí k výslechu (zmocněnec, důvěrník)?
Poškození mají právo na doprovod zmocněncem a na podporu důvěrníka. Zmocněnec poškozeným pomůže uplatnit jejich práva – nahlédnout do spisu, uplatnit nárok na náhradu škody nebo nemajetkové újmy, může se účastnit výslechu svědků a obviněného, klást jim otázky, navrhovat důkazy a činit za poškozeného další úkony. Důvěrník je člověk, který v trestním řízení poskytuje poškozenému emoční podporu a doprovod, do trestního řízení však nezasahuje. Služby zmocněnce nabízejí zdarma poradny pro oběti trestné činnosti nebo za úplatu soukromí advokáti. Zvlášť zranitelné oběti trestné činnosti mají služby zmocněnce zdarma.
Pachatel mi způsobil škodu, co můžu dělat?
V trestním řízení máte právo uplatnit nárok na náhradu majetku, škody na zdraví a nemajetkové újmy, která vám vznikla trestným činem. Je potřeba tuto škodu podložit důkazy jako jsou třeba účtenky v případě majetkové škody, znalecké posudky v případě škody na zdraví a nemajetkové újmy. Tento nárok musíte uplatnit nejpozději při prvním hlavním líčení před zahájením dokazovaní.
Jak oznámit trestný čin?
Oběti trestného činu, tedy lidé, kterým někdo ublíží, zničí jim majetek nebo jim vyhrožuje, mohou trestný čin oznámit policii nebo státnímu zástupci. Oznámení lze podat kdekoli, bez ohledu na to, kde se trestný čin stal. Oznámení mohou oběti učinit osobně na policii nebo písemně – datovou schránkou, poštou nebo emailem s elektronickým podpisem. Pokud o to oběť požádá, má policie povinnost vyrozumět ji o výsledku prověřování. V trestním řízení se obětem říká poškozený.
Co se stane po podání trestního oznámení?
Policie začne trestní oznámení prověřovat. Může vás pozvat k podání vysvětlení (výslechu) nebo vyzvat k doložení dalších důkazů. Pokud vyhodnotí, že se skutečně jedná o trestný čin a najde pachatele, zahájí vyšetřování. Na konci vyšetřování podá státní zástupce proti pachateli obžalobu. Soud následně rozhoduje o vině a o trestu.
Jaké jsou moje povinnosti v trestním řízení?
Jako oběť jste většinou i svědkem o tom, co se vám stalo. Budete ty muset vypovědět na policii vše důležité, aby věc mohla vyšetřit. Stejně tak budete vypovídat i u soudu. U všech výslechů máte právo vypovídat v mateřském jazyce nebo jiném jazyce, který ovládáte. Policie si musí zajistit tlumočníka a také uhradit jeho služby. Odmítnout vypovídat můžete pouze v případě, že byste ohrozil svojí výpovědí sebe nebo osobu blízkou nebo v případě, že jste ze zákona vázáni mlčenlivostí.
Musím se setkat s pachatelem?
Máte právo požádat o zabránění kontaktu s pachatelem v průběhu celého trestního řízení. Také můžete požádat, aby váš výslech u soudu byl proveden ze speciální výslechové místnost tak, abyste se u soudu nesetkali. K výslechu u policie i soudu se musíte dostavit. Pokud se z vážných důvodů nemůžete dostavit, musíte se předem omluvit.
Co mám dělat, když nesouhlasím s rozhodnutím soudu?
Oběť se nemůže odvolat do viny a výše trestu, to může pouze státní zástupce nebo pachatel. Můžete se nicméně odvolat do rozhodnutí o tom, zda vám pachatel má uhradit majetkovou škodu nebo nemajetkovou újmu a v jaké výši. Odvolání se podává do osmi dnů od doručení rozhodnutí a podává se písemně soudu, který ve věci jako první rozhodl.

Jiné násilí

Jinak motivované útoky (útoky kvůli majetku a penězům, sousedské spory, msty apod.)

Jak může takové násilí vypadat?
  • útoky kvůli majetku a penězům
  • sousedské spory
  • fyzické násilí
  • sexuální násilí
  • násilí na dětech
  • útoky na majetek
  • msty
Pokud na Vás byl spáchán trestný čin, který nebyl motivován předsudky pachatele vůči Vaší národnosti nebo jiné charakteristice, obraťte se na některou ze specializovaných nebo obecných poraden pro oběti trestných činů.

Poradenství v ukrajinském a ruském jazyce

Většina poraden negarantuje poskytování služeb v ukrajinštině a ruštině.
V případě potřeby je možné se obrátit na tlumočníky a interkulturní pracovníky, kteří Vám zajistí tlumočení konzultace v poradnách.

Domácí a sexuální násilí
  • Persefona, z.s.www.persefona.cz,
    737 834 345 – Brno a okolí, hhanobení
    a podněcování k nenávisti
  • proFem – centrum pro oběti domácího
    a sexuálního násilí, o.p.s. – www.profem.cz,
    608 22 22 77, Praha a Středočeský kraj
  • Acorus, z.ú.www.acorus.cz, 283 892 772, Praha
  • Centrum LOCIKA, z.ú.www.centrumlocika.cz, 734 441 233, Praha
Obchod s lidmi a vykořisťování
  • LaStrada Česká republika, o.p.s. – www.strada.cz , 800 077 777 (i UA a RU), oběti vykořisťování a obchodu s lidmi, celá ČR
  • ROZKOŠ bez RIZIKA, z.s. www.rozkosbezrizika.cz, 224 234 453, obchodované ženy, ženy působící v sexbyznysu, celá ČR (krom Plzeňského kraje), 
Obecné poradny pro oběti trestných činů
  • Bílý kruh bezpečí, www.bkb.cz, 116 006, celá ČR
  • Theia – krizové centrum, o.p.s. – www.theia.cz, 775 202 421, Jihočeský kraj
  • Respondeo, z.s.www.respondeo.cz, 731 588 632, Středočeský kraj